Make your own free website on Tripod.com
Sturgis Invitational (9-28)
HILL CITY CROSS COUNTRY
HILL CITY TRACK
HHRC MEMBERS
HHRC INTERVIEWS
HHRC PHOTOS
VIDEOS, ARTICLES & WEBSITES
RUN WITH US!
CLASS 'A' ALL-TIME TOP 10

The Rangers traveled to Sturgis for their second meet of the week.  Although feeling the effects of some intense training, the Rangers held their own against the much larger schools, finishing in fourth place and ahead of two larger AA schools, Spearfish and Sturgis.

As for the individual race, Andy Coy was 3rd (16:30) in the race and Hudson Koel ran his best race of the year, finishing in 6th(17:09) place. Clint Lewis (21st, 18:04) and John Bintliff (25th, 18:39) also finished in the Top 25.  Andy Quenzer was the fifth scorer, placing 34th with a time of 19:54.

 

With just three weeks remaining, the Rangers begin the championship season this week with the Black Hills Conference meet in Belle Fourche Friday.

 

Cross country

Sturgis Invitational

THURSDAY

At Ft. Meade

BOYS

Team scores

R.C. Stevens 50, R.C. Central 67, Douglas 82, Hill City 86, Sturgis 97, Spearfish 103, Custer 147.

Individual results

1, Michael Krsnak, RCC, 16:10.26; 2, Darren Messenger, RCS, 16:19.63; 3, Andy Coy, Hill City, 16:30.57; 4, Riley Coates, Douglas, 16:30.57; 5, Damien Schuster, Sturgis, 16:39.92; 6, Hudson Koel, Hill City, 17:09.13; 7, Levi Franz, RCC, 18:26.11; 8, Tyler Niederwerder, RCS, 17:26.11; 9, Daniel Snyder, Douglas, 17:27.45; 10, Casey Coates, Douglas, 17:29.12; 11, Nic Penning, Hulett, 17:31.52; 12, Mike Scharn, RCS, 17:32.22; 13, Kyle Wagner, Spearfish, 17:32.69; 14, Nathan Richardson, RCS, 17:36.00; 15, Mike Starkey, RCC, 17:39.27; 16, Jared Hicks, Spearfish, 17:48.15; 17, Austin Hegert, RCS, 17:56.31; 18, Jared Foote, Custer, 17:56.81; 19, Pete Melendez, Douglas, 18:00.77; 20, Nick Keller, Douglas, 18:04.42; 21, Clint Lewis, Hill City, 18:04.97; 22, Graham Heberlig, Spearfish, 18:05.74; 23, Nate Senesac, RCC, 18:12.96; 24, Sean Lemke, RCC, 18:27.48; 25, John Bintliff, Hill City, 18:39.20; 26, Eric Teachout, Sturgis, 18:51.81; 27, Tim Poper, Spearfish, 18:57.36; 28, Joe Sigler, Custer, 19:05.66; 29, Michael Snyder, Sturgis, 19:07.06; 30, Tanner Trriscori, Spearfish, 19:10.62; 31, Alex Grebin, Sturgis, 19:16.71; 32, Jeremy Lyson, Douglas, 19:33.30; 33, Cody Herman, Custer, 19:41.31; 34, Andy Quenzer, Hill City, 19:54.14; 35, Randy Vette, Spearfish, 20:25.97; 36, J.T. Claymore, Custer, 20:46.85; 37, Jacob Gaston, Custer, 20:54.46; 38, Jordan Edwards, Spearfish, 21:41.80.